Blog

Kącik literacki – odsłona IV

A my już za  niecałe trzy tygodnie  w sobotę 11.11 planujemy pierwsze spotkanie wszystkich “książkolubów” w przedszkolnej kawiarence literackiej. Będą ciekawe książki, warsztaty plastyczne,  a dla rodziców chwila oddechu przy kawie/herbacie i smakołykach. Zapraszamy!

Tymczasem…przeczytajmy i wykorzystajmy porady Mamy Mai…

W dzisiejszej odsłonie przedstawiam książki nie tylko do czytania! W moim odczuciu nie ma tu ram wiekowych, jedynie młodsze dzieci potrzebują więcej wsparcia przy odkrywaniu magicznych cech danej książki 🙂

 

  1. Seria Piżamorama: Paryż, Nowy Jork, Moje Roboty, Frederique Bertrand i Michael Leblond

 

Najlepszym opisem będą filmy na youtube:

https://www.youtube.com/watch?v=RN1TrFuWWaw

https://www.youtube.com/watch?v=VEcify5KY48

 

Piżamorama korzysta z bardzo starej techniki animacji “ombro cinema”, opartej na iluzji optycznej. Dołączona paskowana folia pozwala ożywić ilustracje. Aby stworzyć iluzję ruchu, wystarczy przyłożyć folię do prążkowanego obrazka i bardzo powoli przesuwać ją od jednej krawędzi strony do drugiej. W ten sposób ożywają nie tylko ulice Nowego Jorku czy Paryża, lecz również roboty!

 

  1. Dzień dobry, do widzenia. Magiczny słownik antonimów. Delphine Chedru

I znów posłużę się filmem do zilustrowania fenomenu tej książki:

Do książki dołączone są „magiczne okulary”. Na każdej stronie znajdują się dwa przeciwstawieństwa typu lato-zima, dzień-noc itp. W zależności od tego, przez które szkiełko okularów patrzymy, ukazuje się inny obrazek.

 

  1. Co kryje las?, Co kryje morze?, Aina Bestard

 

Te dwie książki w swej naturze podobne są do Dzień dobry, do widzenia, z tą różnicą, że mamy tu aż trzy kolory filtrów do wyboru! Proste, oszczędne  ilustracje odkrywają swe tajemnice i bogactwo po użyciu kolorowych “magicznych” szkieł. Obrazki zamieniają się w żywą, barwną opowieść o życiu lasu i morza oraz ich mieszkańców.

 

  1. W głębinach oceanu, W lesie, Anouck Boisrobert, Louis Rigaud

Książki typu pop-up, czyli tzw. rozkładanki 3D. Zaproszenie do przygody – zarówno w lesie jak i oceanie. Wyszukiwanie szczegółów: ryb żyjących w głębinach lub leniwca w lesie tropikalnym, a wszystko w trójwymiarze!

 

  1. Naciśnij mnie, OCH! Książka pełna dźwięków, Kolory, 10 razy 10, Hervé  Tullet

 

To tylko 4 tytuły z 14 wydanych pozycji w Polsce. Książki Hervé  Tullet są zaczarowane. Naciśnij mnie szybko stała się międzynarodowym hitem. Została wydana już w 24 krajach, trafiła m.in. na listę bestsellerów „New York Timesa”. Autor oraz ilustrator Herve Tullet – ojciec trójki dzieci – potrafi sprawić, że jego ilustracje wręcz „rozmawiają” z dziećmi!
Naciśnij mnie to książka, którą trzeba przekręcać, na którą trzeba dmuchać, której trzeba klaskać… Interaktywna, niezapomniana, zachęca dzieci i dorosłych do wspólnej zabawy i nauki. Na podobnej zasadzie zostały napisane pozostałe tytuły z serii. Niezwykłe przygody kolorowych kropek rozbudzą wyobraźnię każdego czytelnika!