Blog

Niebieskich zabawy z Szybcikiem

1. Podczas pierwszej zabawy użyliśmy trzech miseczek : kolejno z wodą lodowatą, zimną i ciepłą. Szybcik sprawnie przenosił informacje o ciepłocie wody do mózgu, ale były one różnie interpretowane w zależności od kolejności wykorzystania miseczek. Jeśli zanurzaliśmy palce najpierw w wodzie lodowatej, a potem w zimnej czuliśmy, że woda w drugiej misce jest ciepła. Jeśli najpierw palce trafiały do miseczki z ciepłą wodą a potem z zimną, woda przed chwilą nazywana ciepłą teraz wydawała się zimna.

2. W drugim doświadczeniu zanurzaliśmy palce w lodowatej wodzie, a potem próbowaliśmy chwycić w nie ziarenka ryżu. Było to trudne – oziębione palce źle pracowały.

3. W trzecim doświadczeniu badaliśmy, gdzie jest najwięcej receptorów nerwowych. W tym celu trzymanymi blisko siebie, dobrze zaostrzonymi dwoma ołówkami dotykaliśmy skóry od palców do ramienia. Najpierw czuliśmy dwa ukłucia, potem jedno. Działo się tak dlatego, że na opuszkach palców receptory umieszczone są gęsto, natomiast wyżej na ramieniu ich gęstość spada i dwa ostrza odległe o 3-4 milimetry odczuwane są jako jedno.

4. W ostatnim doświadczeniu próbowaliśmy narysować mapę języka i zbadać w jakich miejscach język najlepiej czuje smak słony, w jakich kwaśny, czy gorzki lub słodki.