Blog

Kosmos, planety i układ słoneczny..

Dziś rozpoczęliśmy kolejny temat, który niesamowicie nas zaciekawił – kosmos, układ słoneczny, planety. Zaczęliśmy od układu słonecznego – uporządkowaliśmy wszystkie planety względem Słońca, liczyliśmy które miejsce zajmuje dana planeta względem naszej planety – Ziemi. Wiemy już, że to Ziemia i inne planety krążą wokół  Słońca (gwiazdy), a dzień panuje na tej półkuli planety, która zwrócona jest do Słońca. Zatem, nasze kosmiczne sąsiedztwo stanowią: gwiazda – Słońce i jej 9 planet, około 70 księżyców, miliony komet i niezliczone ilości planetoid.

Omówiliśmy również krótko każdą planetę:

* Merkury – planetę najbliższą Słońca i zawsze pozostającą w jego blasku.

* Wenus – mimo, że bardziej oddalona od Słońca, to jest na niej dużo cieplej niż na Merkurym, ponieważ rozciąga się tam gęsta warstwa chmur, która zatrzymuje promieniowanie słoneczne na powierzchni planety, coraz bardziej ją nagrzewając.

* Ziemia – planeta, która wyróżnia się w układzie słonecznym, w przeciwieństwie do innych planet jest ona aktywna; podczas wybuchów i trzęsienia odświeża swoją powierzchnię.

* Mars – czerwona planeta, na której dzień trwa tyle samo co na Ziemi. Jest jedyną planetą, którą naukowcy poważnie brali pod uwagę w poszukiwaniu śladów życia organicznego, ponieważ wykryto kanały , które znajdują się na powierzchni planety (w których mogła istnieć woda).

* Jowisz – największa planeta Układu Słonecznego – większa niż wszystkie pozostałe razem wzięte, ma co najmniej 66 księżyców. Na Jowiszu panuje od setek lat potężna burza, którą nazywamy Wielką Czerwoną Plamą.

* Saturn – którego pierścienie są tak jasne i ogromne, że można je dostrzec z Ziemi.

* Uran – najdalsza planeta naszego Układu Słonecznego, którą możemy zobaczyć na niebie bez teleskopu, a która obraca się wokół własnej osi w innym kierunku niż pozostałe planety Układu Słonecznego.

* Neptun – którego smagają wiatry o największej prędkości w Układzie Słonecznym oraz nawiedzają gwałtowne burze.

* Pluton – którego dawniej uważano za planetę, jednak naukowcy doszli do wniosku, że jest za mały jak na planetę i ma nietypową orbitę, więc zaliczono go do planet karłowatych.

 

Na koniec postanowiliśmy stworzyć nasz własny Układ Słoneczny z piankoliny.

Efekty naszej pracy można oglądać na tablicy przed salą.